wtorek, 5 listopada 2013

Plac zabaw

Park Jordana to oczywista odpowiedź w Krakowie na pytanie, gdzie jest najfajniejszy plac zabaw w mieście?
Podczas ostatniej, niestety niedzielnej, wizyty Dziadek Andrzej był zdumiony, że tak można zagospodarować przestrzeń dla dzieci i to w różnym wieku.
Obecne place zabaw, czy ogródki jordanowskie niczym nie przypominają już tych z czasów naszego dzieciństwa - i dobrze.

Ochronne maty, zamykane piaskownice, ławeczki dla rodziców i różnorodność urządzeń, z których możemy korzystać razem z dziećmi. Ćwiczymy różne grupy mięśniowe, równowagę, spostrzegawczość, zachowania społeczne. Możemy przypatrzeć się, co dziecko interesuje: czy piłka, czy wspinaczka, itd. Same plusy.
Minusem jest tylko to, że nawet najbardziej rozbudowane place zabaw w końcu się nudzą.. Trzeba wtedy wybrać się na poszukiwanie nowego :)



Mamy parę prostych zasad, które wyjście na plac zabaw uczynią przyjemnym. Po pierwsze: plecak (obie ręce wolne) z chusteczkami do nosa, mokrymi chusteczkami, plastrami, piciem i krakersami. Po drugie: zasada, że zawsze dzieci bawią się obok siebie. Nie ma rozbiegania się po całym terenie! Nauczyliśmy też chłopców odpowiadać, kiedy słyszą, że ich wołamy (testujemy to od czasu do czasu). 

Dobrze też pokazać dzieciom, jak korzystać z każdego urządzenia, wejść na drabinkę, zjechać na zjeżdżalni - do dziś nie zapomnę, jak Kajtek wlazł do zjeżdżalni w McDonald's i musiałam o niego wchodzić, bo bał się zjechać (swoją drogą jak będziecie w McDonald obejrzyjcie zjeżdżalnię, to zrozumiecie, o czym mówię).
No i sprawa najważniejsza, jak nie musicie nie chodźcie tam w niedzielę :)

Informacyjnie:
Henryk Jordan (1842-1907) był wielkim społecznikiem o wszechstronnych zainteresowaniach. Obok praktykowania medycyny pełnił ważne funkcje społeczne. Był radnym Miasta Krakowa, posłem na Sejm, prezesem Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych, Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. 
W 1889 roku zorganizował chór młodzieży rękodzielniczej, wychodząc z założenia, iż w czasach niewoli najlepszą ostoją ducha narodowego będzie pieśń patriotyczna i religijna. Pierwsze oficjalne występy Chóru dra Jordana odbyły się już w roku 1889 w kościele Pijarów.
Największym i najbardziej zapisanym w historii dziełem Jordana było założenie (na wzór amerykański) w 1889 pierwszego w Europie publicznego ogrodu zabaw i gier ruchowych dla dzieci do lat 15. Powstał on na terenach po wystawie przemysłowej. W ogrodzie tym mieściły się rozmaite urządzenia sportowe: basen, 12 boisk – każde o innym przeznaczeniu, ścieżki zdrowia i wiele innych. 
W parku znajdowały się także sale do zajęć w razie niepogody, prysznice, szatnie, magazyny, a od roku 1906 warsztaty do prac ręcznych i poletka doświadczalne. Była również "Mleczarnia" służąca dożywianiu dzieci.
Jordan bezpośrednio uczestniczył w działalności Parku, organizując i bezpośrednio nadzorując podejmowane w nim działania. Z jego inicjatywy także postawiono tam 44 pomniki wybitnych Polaków, mające służyć - wraz z organizowanymi przy pomnikach przez Jordana pogadankami - edukacji patriotycznej dzieci i młodzieży. W 1914, po śmierci Jordana, postawiono w Parku także i jego pomnik. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz