piątek, 14 grudnia 2018

Książki o wojnie dla dzieci

Książka jest u nas w domu zawsze najlepszym prezentem dla wszystkich członków naszej Rodziny. Czytamy wszyscy, czytamy dużo i o wszystkim, choć ostatnio u Słodziaków dominuje literatura wojenna, co ma związek z "wojennym świrem" Kacpra, ale też do tej pory wspominaną wizytą w Muzeum Powstawia Warszawskiego.
Jak o wojnie opowiadać dzieciom? Ja najpierw podsuwam książki, a potem odpowiadam na niekończące się pytania zadawane przeważnie w tramwaju.

Oto nasze, przeczytane już tytuły:



1.






źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2013
źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/


2.



Historia małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły – zaczyna wojna. Chłopiec nie bardzo wie, czym ona jest, ale ponieważ dorośli mówiąc o niej, ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się czarno-biały…

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2011
źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/






źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2012
źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/



4. Anna Czerwińska-Rydel "Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej"



Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. „Będę pomagać inaczej”, postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy… dwa i pół tysiąca dzieci!

„Ja tylko próbowałam żyć po ludzku… To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego mój tatuś…”

Poznajcie historię życia Ireny Sendlerowej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2012
źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/



5. Ewa Nowak "Kot, który zgubił dom"


Ta historia wydarzyła się naprawdę. I skończyła happy endem. Rodzina uciekająca z Iraku ruszyła do Europy wraz ze swoim kotem, Kunkushem. W trakcie wędrówki zgubili ukochanego zwierzaka. Na szczęście jednak nie na zawsze… Poruszająca relacja Ewy Nowak i realistyczne ilustracje Adama Pękalskiego pozwalają nie tylko przeżyć dzieciom tę wzruszającą historię razem z jej bohaterami, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o świecie.


źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2012
źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/


6. Monika Kowaleczko-Szumowska "Fajna ferajna"




Wzruszające, barwne i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. Przeżyli Powstanie Warszawskie, choć nieraz byli w poważnych opałach. Halinka ratowała psy i koty. „Kazimierz” przekazywał meldunki i roznosił powstańczą prasę. „Hipek” pełnił służbę w warszawskich kanałach. Mirek uciekł z domu, by walczyć na pierwszej linii. Żydowscy bracia Zalman i Perec przyłączyli się do powstańców po upadku getta i tułaczce po ulicach Warszawy. Dziewięcioletni Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK i służył na Mokotowie. Basia ukrywała się w nieludzkich warunkach w warszawskich piwnicach. A łączniczka Jaga, już niemal dorosła, podnosiła wszystkich na duchu w najtrudniejszych chwilach.


źródło opisu: www.emag.pl


7. Wiktor Zawada "Kaktusy z Zielonej Ulicy", "Wilka wojna z czarną flaga", "Leśna szkoła strzelca Kaktusa"




"Sierpniowe słońce stało już wysoko i dzień znowu zapowiadał się upalnie. Ostatnie dni wakacji 1939 roku były przepiękne i wszyscy z żalem dopuszczali do siebie myśl, że za niecały tydzień, czwartego września, trzeba będzie iść do szkoły."

Te dzieci jeszcze wtedy nie wiedziały, że ta jesień będzie się diametralnie różnić od poprzednich. Wojna nie dotyczy tylko dorosłych, a w jaki sposób odbierają ją najmłodsi można dowiedzieć się z tej książki. Po latach na pewne rzeczy w niej opisane patrzę już zupełnie inaczej, jednak będąc w szkole podstawowej zaczytywałam się w przygodach Kaktusów. Zawada potrafił nawet najbardziej tragiczne momenty opisać w sposób przystępny i zrozumiały dla dzieci. Nie omijał trudnych czy niewygodnych tematów.
Książka warta polecenia. 

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl


8. Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko "Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku"



"Odzyskana niepodległość – 10 opowiadań z XX wieku" to piąta książka z serii „Zdarzyło się w Polsce”. Ostatni tom z tego cyklu ukazuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcony jest niezwykle burzliwemu okresowi w historii naszej ojczyzny. Współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, przedstawili w nim II Rzeczpospolitą, okupację hitlerowską i PRL widziane oczami naszych przodków: powstańców śląskich, uczestników bitwy warszawskiej, żołnierzy Armii Krajowej, cywilów deportowanych na nieludzką ziemię i repatriantów zza Buga. Za ich sprawą czytelnik stanie się świadkiem zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza i przewrotu majowego, przeniesie się do bombardowanego przez Niemców Wielunia i płonącego warszawskiego getta. Będzie towarzyszyć tym, którzy do wolnej Polski szli u boku generała Andersa, i tym, którzy podążali do niej razem z generałem Berlingiem, a także tym, którzy walczyli o nią podczas strajków robotniczych w Poznaniu, Radomiu i Gdańsku.

źródło opisu: www.znak.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz